Türkiye Cumhuriyeti

Punom Pen Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Değerli Ziyaretçiler,

Punom Pen Büyükelçiliği internet sayfalarına hoşgeldiniz.

Kamboçya’yla ilk kez 1970 yılında tesis ettiğimiz diplomatik ilişkilerimizi daha ileri taşımak amacıyla 2013 Kasım ayından itibaren ilk mukim Türk Büyükelçisi olarak Kamboçya’ya atanmış bulunmaktayım. Tarihinde büyük acılar yaşamış Kamboçya’nın gelişimine katkıda bulunmak, Büyükelçiliğimizin kuruluş hedefleri arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda her yıl Büyükelçiliğimiz aracılığıyla Kamboçyalı öğrencilere ülkemizde eğitim almak üzere burslar temin edilmekte, çeşitli insani yardım faaliyetleriyle ülkemizden Kamboçya’ya dost eli uzanmaktadır.

İki ülke arasındaki coğrafi uzaklığa rağmen toplumlarımız arası kültürel benzerlikler, iki toplumu yakınlaştırma ve aralarındaki etkileşimi artırma arzumuzu pekiştirmektedir. Bu doğrultuda, Büyükelçiliğimizin faaliyetleriyle karşılıklı dostluk ve işbirliği temelinde, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel ilişkilerimizin her geçen gün geliştiğini memnuniyetle gözlemlemekteyiz.

Kamboçya’yla siyasi alanda artan temas ve ilişkilerimizin yanısıra ekonomik alandaki işbirliğimiz de giderek güçlenmektedir. Potansiyelinin altında bir görünüm arzetmesine rağmen ikili ticaret hacmimizdeki istikrarlı artış gelecek adına ümit vadetmektedir. Bu ümitle 2020 yılındaki 500 milyon Dolar ticaret hacmi hedefimize ulaşmak üzere çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bu itibarla, Büyükelçiliğimiz, Kamboçya’da ilgi duyan ve bu ülkede iş üstlenmek isteyen vatandaşlarımıza destek sağlamaya hazırdır.

Büyükelçiliğimiz aynı zamanda vatandaşlarımıza Konsolosluk hizmetleri sunmaktadır. Büyükelçiliğimizin etkinliklerine ilişkin olarak sizlerin sağlayabileceği katkılara önem vermekteyiz. Bu bağlamda, Büyükelçiliğimizi sosyal medya üzerinden de takip etmenizi (Twitter, Facebook), görüş ve önerilerinizi paylaşmanızı öneriyorum. Büyükelçiliğimize ayrıca telefon (+855 (0) 23 863 086), ya da e-posta yoluyla da ulaşabilirsiniz.

Web sayfamızın yararlı olması ümidiyle, şahsım ve Büyükelçiliğimiz mensupları adına en iyi dileklerimi sunarım.

 

İlhan Kemal TUĞ

Büyükelçi